Banner - Fond SK-NIC

Fond SK-NIC  /  Výzva pre malé projekty 2020  /  Nástrahy internetu – vzdelávacia príručka pre školy

Nástrahy internetu – vzdelávacia príručka pre školy

Internet je v súčasnosti plný dobrých rád, tipov, postupov či návodov. Samozrejme, nájdu sa medzi nimi i hoaxy a falošné správy. Čo všetko by teda mali vedieť dospelí pred tým než dajú deťom do rúk mobil s internetom? A kde tieto správne a overené informácie hľadať?

Jedno riešenie prináša aj Združenie priateľov Denníka N – organizácia, ktorá od roku 2017 podporuje inováciemediálnej oblasti. Tentokrát sa rozhodli s pomocou Fondu SK-NIC vydať vzdelávaciu príručku pre študentov, učiteľov i rodičov.

V publikácii „Nástrahy internetu“, ktorá je v poradí už trinástou publikáciou združenia, sú zhrnuté postrehy a odporúčania skúsených psychológov, psychiatrov, pedagógov a odborníkov na IT bezpečnosť, a to v týchto mimoriadne aktuálnych témach:

  1. Internetové podvody
  2. Kyberšikana žiakov a učiteľov
  3. Grooming a sexuálni predátori
  4. Závislosti na digitálnych hrách a internetovom porne
  5. Radikalizácia mladých ľudí vplyvom internetu

Všetky tieto fenomény sú v publikácii ilustrované cez konkrétne príbehy zo Slovenska, na ktorých zároveň ukazujeme, ako podobným nástrahám predchádzať. Publikáciu vydá Denník N ako svoj pravidelný mesačník (N Magazín) v rozsahu cca 70 farebných strán. Bude i voľne dostupná v PDF na webe a v tlačenej podobe v komerčnom predaji,“ tvrdí Marianna Varjanová, koordinátorka projektu, a dodáva, že vďaka podpore z Fondu SK-NIC bude príručka bezplatne distribuovaná na 450 slovenských škôl v počte kusov 8 668.

Združenie priateľov Denníka N svojimi publikáciami reaguje na často akútny nedostatok dostupných vzdelávacích materiálov v slovenskom systéme školstva a tiež situáciu, kedy sú učitelia i študenti nútení vysporiadať sa s niektorými rýchlo pribúdajúcimi spoločenskými i informačnými fenoménmi. Deje sa tak zároveň v priestore, v ktorom nie je vždy v silách učiteľa či rodiča efektívne rozlíšiť medzi relevantnou informáciou a dezinformáciou.

Publikáciu si môžete bezplatne stiahnuť na webe Denníka N.

Hrozby internetu