Hrad Devín

Sprevádzať po hrade Devín nás bude dlhoročný milovník histórie Peter Koza, ktorý nám prezradí fakty z jeho minulosti. My sme však diváci moderní a preto nás zaujímajú aj iné súvislosti.

Hrad Devín je lokalizovaný v Bratislave na sútoku riek Morava a Dunaj a stal sa dejiskom mnohých zaujímavých aj dôležitých historických udalostí. Na internete sa o ňom dá nájsť naozaj všeličo – počet nájdených odkazov sa ráta v stotisícoch.

Pozrime sa však na tie najzaujímavejšie informácie.

Hrad Devín a niekoľko faktov o ňom:

nadmorská výška hradu je 212 metrov n. morom, čo je zároveň číslo normy pre medzinárodnú identifikáciu verejných telefónnych sietí – že bol práve hrad Devín inšpiratívnym centrom všetkého telefonovania? Aký dobrý je vlastne na hrade signál mobilnej siete?

najstaršie náleziská na hrade sú kostrové hroby z mladšej doby kamennej – čo je zhruba 6900 rokov pred vznikom internetu

vzdušná vzdialenosť hradu od Silicon Valley v Kalifornii (USA) je 9670 km, čo je však v dobe internetu zanedbateľná vzdialenosť – internetový signál ju prekoná rádovo v milisekundách, koľko by to však trvalo napr. starým Slovanom?

Ale teraz už trochu vážnejšie… Vo videu sme vám sľúbili niekoľko ďalších zaujímavostí a stránok a tu ich prinášame.

Vedeli ste, že: