Nitriansky hrad

Naším ďalším cieľom je návšteva starobylého mesta Nitra a jeho hradu. Séria “Spoznaj históriu Slovenska reálne aj virtuálne” sa tým rozšíri o nové príbehy vyrozprávané šermiarskym majstrom Petrom Kozom a zaujímavé miesta na internete, plné rôznych informácií.

Strmý kopec nad riekou Nitra, obťažkaný kamennou masou hradu, burcuje ľudskú predstavivosť a láka ku vzniku legiend. Mnohé z nich sú však pravdivé a naozaj sa stali počas histórie tohto miesta – či už tej, ktorá je listinne zdokumentovaná alebo ešte staršej, zdokumentovanej vykopávkami. A čo dokumentácia virtuálna? Poďme na to!

Hrad Nitra a niekoľko faktov o ňom:

Hrad leží na “Martinskom vrchu”. Je to jeden zo siedmych pahorkov (kopcov), ktoré tvoria panorámu mesta Nitra. Číslo 7 sa však teší obľube aj v slovenskej doméne .sk. Podľa štatistík z roku 2020 bola nová doména zaregistrovaná každých 7 minút! A všetko nasvedčuje tomu, že rok 2021 bude podobne úspešný.

Do hradného komplexu vedie jediná vstupná brána – mohutný barokový portál a podbránie, na ktorý sa mohla sústrediť pozornosť obrancov hradu pri útoku zvonku. Nezabúdajte chrániť vstup do svojho virtuálneho hradu, teda svoju doménu. Prvým a základným prvkom ochrany je napríklad služba DNSSEC.

Oblasť Nitry bola osídlená už pred 30 000 rokmi, o čom svedčia početné archeologické nálezy. A čo nájde ľudstvo (alebo iná civilizácia) po nás o ďalších 30 000 rokov? Pravdepodobne veľké množstvo zakopaných optických káblov. Kto vie, či budú tušiť niečo o internete alebo si budú myslieť, že sa používali na vešanie bielizne?

Teraz niekoľko ďalších tipov a zaujímavostí:

Vedeli ste, že:
 • jedinečnú atmosféru letného kina pod holým nebom si môžete dopriať priamo v areáli Nitrianskeho hradu? Kultúrny zážitok je možné spojiť aj s výstupom na vežu katedrály.
 • vzácne predmety, ako aj ukážky prvých listín, spomínajúcich mesto Nitra alebo tie písané samotným sv. Cyrilom a sv. Metodom si môžete pozrieť v Diecéznom múzeu?
 • legenda o silákovi Corgoňovi, ktorý ubránil mesto proti Turkom, bola sfilmovaná? Hneď viete lepšie, ako to vtedy mohlo byť! Bolo by však skutočne zaujímavé, keby sa ho “ujala” nejaká PC či online hra…Mesto Nitra
 • rovnomenné pivo – teda Corgoň – má naozaj dlhú tradíciu? Korene jeho výroby siahajú až do roku 1894, keď bola ešte v rakúsko-uhorských časoch bola založená Nitrianska pivovarnícka a sladovnícka akciová spoločnosť (www.nitrianskapivovarnickaasladovnicka.skale nie, žiadny taký web neexistuje, teda jedine že by…). 
 • Nitrianska kráľovská vínna cesta je najdlhšou na Slovensku? Rozdeľuje sa do 4 vetiev a milovníkom vínka určite nie je neznáma. Aj napriek tomu, že o nej hovorí viac ako 10 webových sídiel, jej dĺžku sa tak ľahko nedozviete. Škoda aj že ich domovská stránka nemá príponu .sk, ako by sa na stránku z najstaršieho slovenského mesta patrilo.
 • odbornú i laickú verejnosť už 25 rokov svojou existenciou teší Botanická záhrada? Krásne miesto na spoznávanie flóry, ale aj príjemné romantické prechádzky.
 • ozaj dôkladný pohľad do histórie nielen mesta Nitra sa dá nájsť aj virtuálne na jednom mieste? Pre fanúšikov starých čias odporúčame preklikať si celé sídlo!
 • je dôležité nezabúdať na našu pohnutú minulosť a zrozumiteľne ju povedať aj deťom a teenagerom?
 • najväčšie slovenské výstavisko – známe pod názvom AGROKOMPLEX – sídli práve v Nitre? Už viac ako 40 rokov pomáha zviditeľnovať slovenské firmy a podniky v národnom aj medzinárodnom obchodnom svete. Keby sa tak ešte dali kupovať lístky online…
 • bronzová socha pápeža Jána Pavla II., ktorá sa nachádza v areáli Nitrianskeho hradu, je vysoká takmer 4 metre váži skoro 1,5 tony? Na webovom sídle Vatikánu ju nikto nespomína, čo je pochopiteľné, avšak ani na webovom sídle samotného hradu, aj keď sídli na Námestí Jána Pavla II – zvláštne…
 • ak si chcete dopriať mix nefalšovanej romantiky, tisícročnej histórie a skvelého miesta pre úchvatné fotky, nájdete to všetko pri neďalekom románskom kostolíku Dražovce?