Hrad: Trenčín

Aj v tejto časti série “Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne” bude našim sprievodcom dejinami ďalšieho hradu znalec histórie Peter Koza.

Hrad Trenčín – pyšné orlie sídlo na vrchole skaly nad riekou Váh, ktoré odolalo aj náporu tatárskych nájazdníkov, kedysi domovský hrad legendárneho Matúša Čáka Trenčianskeho. Stáročia vplýva na ľudské osudy – a veru, ani vo vodách internetu ho netreba hľadať dlho – státisíce výsledkov sa nám ponúknu už za zlomok sekundy. A čo zaujímavé sa dozvieme?

Hrad Trenčín a niekoľko zábavných faktov o ňom:

Približne 120 km za známou hranicou Rímskej ríše (tzv. Limes Romanus), ktorá prechádzala aj bratislavskými Rusovcami, sa priamo na trenčianskej skale nachádza pamätný nápis víťazstva Rimanov nad barbarmi.

Číslo 120 je dôležité aj vo virtuálnom svete – 120 mesiacov je maximálna doba registrácie .sk domény (10 rokov)! Myslite na to pri vytváraní vášho “ne-pieskového” virtuálneho hradu…

Práve v čase vzniku tohto videa – v roku 2021 – si pripomíname 700. výročie úmrtia Matúša Čáka Trenčianskeho. A slovenský internet dosiahol v tomto roku aj nový rýchlostný rekord – 361 Gbps počas streamovania hokejových zápasov na stránke slovenskej televízie. Ktovie, aká bude o ďalších 700 rokov?

Hrad sa prvýkrát spomína v Zoborských listinách z roku 1113. O 900 rokov neskôr, teda v roku 2013, bola v novembri na Slovensku spustená prvá 4G sieť. Že by s tým mal hrad niečo spoločné?

A teraz rôzne zaujímavé odkazy spomínané vo videu (ak ste ho ešte nevideli, rýchlo to napravte!):

Vedeli ste, že: