Spišský hrad

Štvrtým hradom, ktorý sa stal predmetom nášho záujmu, je hrad Spišský. Započúvajme sa, čo nám o ňom v ďalšej časti série “Spoznaj históriu Slovenska reálne aj virtuálne” povie šermiarsky majster a obdivovateľ krásy Peter Koza.

Ako sa nám zatiaľ na základe nášho letného historického bádania vo svete hradov ukazuje, platí, že čím severnejšie a východnejšie na Slovensku sme, tým menej webových sídiel o konkrétnych pamiatkach nachádzame. Ale aj o Spišskom hrade sme nakoniec našli kadečo a radi sa o tieto poznatky podelíme!

Hrad Spiš a niekoľko faktov o ňom:

Pod hradom sa nachádza unikátny “geoglyf” (dielo na zemskom povrchu)  – zo skál poskladaný tvar koňa z keltskej mince, s rozmermi až 100×100 metrov. A hoci kone sú elegantné a užitočné zvieratá, napríklad trójskeho koňa v IT svete radi nemáme. 

Poslední majitelia, Čákiovci, vlastnili hrad až do roku 1945 a jeho majiteľmi boli viac ako 300 rokov. Zvláštne, ako sa história stáva súčasnosťou, však? Najmä, ak si uvedomíme, že už o 25 rokov neskôr sa začal rodiť internet.

Digitálnym zručnostiam dnešných ľudí vďačíme za lepšiu predstavu o majestátnosti hradu. Je to síce iba virtuálna rekonštrukcia, ale vychádza z reálnych poznatkov. Zostáva len konštatovať, že je škoda, že sa hrad nezachoval takto dodnes!

Niekoľko ďalších informácií o Spišskom hrade.

Vedeli ste, že: