Hrad Strečno

V letnom cestovateľsko-historickom bádaní prichádzame na hrad Strečno. Aj v piatej časti série “Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne” nám bude sprievodcom šermiarsky majster Peter Koza.

Hrad Strečno už stáročia stráži, ale aj straší pocestných pri ich prechode medzi riekou Váh a lesmi pokrytými úbočiami. No aj vo virtuálnom svete je badateľný jeho odtlačok. Čo všetko sme z neho vyčítali?

Hrad Strečno a niekoľko faktov o ňom:

V roku 2013 vyrástla pod hradom “Paseka” –  zážitkové múzeum v podobe štylizovanej stredovekej dediny. Je to pochopiteľné, keďže originálne stredoveké dediny sa nedajú nájsť, ale určite vás prekvapí, že už aj počítače majú svoje múzeum! SAV pripravila pre všetkých nadšencov techniky a IT sveta výstavu “historických počítačov”.

V roku 2009 psychicky narušený muž podpálil múmiu Žofie Bosniakovej, bývalej hradnej pani. Za svoje skutky milosrdnosti bola považovaná za sväticu a jej telesné pozostatky boli prekvapivo zachovalé aj po viac ako 350 rokov po smrti. V tom istom roku 2009 aj v slovenskom virtuálnom svete vyčíňal “svojský” človek, ktorý v decembri najskôr “hackol” spoločnosť Orange, neskôr zaútočil na poisťovňu Union, potom spoločnosť Atlas a v januári aj Azet. Ako vidno, barbarské činy sa dejú reálne aj virtuálne.

Hrad začiatkom 20. storočia zažil dlhé obdobie úpadku a drancovania. Až 21 rokov trvajúce záchranné  práce ho vrátili späť do života. Nezabudnite, že aj o vašu webovú doménu sa treba starať, aby neupadla do zabudnutia. Veď aj ona je aktívny, hoci virtuálny hrad, so svojim životným cyklom.

Pár prisľúbených tipov na výlety a zaujímavosti v okolí:

Vedeli ste, že:
  • ak sa vám máli vyhliadok priamo z hradu, môžete si po niekoľko minútovej chôdzi lesom dopriať ďalšie z rozhľadne Špicák?
  • na opačnej strane Váhu sa nachádza kilometer dlhý Rozprávkový les?
  • dnešná kompa na Váhu nadväzuje na takmer storočnú tradíciu? Využite ju na netradičný prechod rieky autom a ušetríte tak svoj čas! Zaujímavé je, že jedna z prvých elektronických hier Frogger mala podobnú tému – ako prejsť cez rieku plnú zradných vecí…""
  • pltníctvo sa na Váhu prevádzkuje už takmer 1000 rokov? Aj v súčasnosti si môžete dopriať nevšedný zážitok a odviezť sa plťou po najdlhšej rieke Slovenska.
  • okolo hradu je niekoľko trás vhodných na jazdu kolobežkou? Na svoje si prídu všetci – milovníci pohody aj adrenalínu.
  • počas 2. svetovej vojny sa v okolí hradu odohrali ťažké boje? Pripomína nám to aj pamätník francúzskym partizánom na vrchu Zvonica. Ako prebiehala jeho výstavba v roku 1956 si môžete prečítať v dobovom článku. 
  • sa tu nachádza Európsky unikát – Asfaltové jazero? V minulosti sa tu ťažil prírodný asfalt a zaliatím tohto lomu vzniklo jazero s nápadne žiarivou farbou. Kúpať v ňom sa však neoplatí kvôli zradným vodným vírom.
  • hrad Strečno má vlastného virtuálneho QR sprievodcu?
  • Denis Pongrácz – genealóg a autor viacerých odborných publikácií o histórii, je potomok šľachtického rodu Pongrácz, ktorý v minulosti vlastnil hrad? Opäť raz dôkaz, ako sa minulosť prelína so súčasnosťou.
  • neďaleké skaly pri Váhu Margita a Besná dostali svoje mená podľa starej povesti? Dokonca sa stali aj súčasťou povinnej literatúry, no aj tú si možno užiť v úplne novom prevedení.