Virtuálny život sa stal reálnym. Asi takto by sme mohli zadefinovať rok 2021.

To, čo bolo v roku 2020 nové a nezvyčajné sa v roku 2021 stalo realitou a dennou rutinou. Zvykli sme si na online výučbu, pracovné stretnutia, športové podujatia či kultúrne vystúpenia. Technika a technológie nám pomohli zvládnuť výnimočnú situáciu, v ktorej sme boli celý uplynulý rok.

Rok 2021 bol pokračovaním toho predošlého, teda tzv. „pandemického“. Začiatok roka sa niesol v prísnom „lock-downe“, teda zákaze vychádzania. Ľudia pracovali zo svojich domovov. Žiaci sa učili online.

A čo sme v roku 2021 robili my v SK-NICu?

Informovali sme, čo sa dialo na internete

V januári sme publikovali historicky prvú Výročnú správu o internete za rok 2020. V správe sme prezentovali rôzne štatistiky zo sveta domén, zaujímavosti z domova, ale aj zo sveta.

Pandémia sa podpísala aj pod rast registrácií domén s tematikou pandémie. Ešte v roku 2020 sme spustili samostatnú stránku, kde sme na týždennej báze uverejňovali počty domén, ktoré boli registrované v súvislosti s rôznymi často používanými slovami pandémie. V roku 2021 sme takto zachytili aj druhú vlnu pandémie. Sami sa môžete pozrieť, aké zaujímavé informácie tam nájdete.

.

Podporovali sme

Šťastných 7 dní

Počas pandemických mesiacov trend rastu nových registrácií pokračoval. Napriek tomu sme vnímali, že je potrebné aj naďalej pomáhať novým virtuálnym

rezidentom.

Aktívnu podporu vstupu do virtuálneho sveta sme prezentovali aj reálne. V marci sme akciou Šťastných 7 dní výrazne znížili cenu za novú registráciu. Aj vďaka nej bol rok 2021 dynamický a nové registrácie rástli a akciou Buď online! sme na jeseň opäť pomohli ďalším virtuálnym rezidentom vstúpiť na územie Virtuálneho Slovenska. Vitajte!

Zabezpečovali sme

Aj v oblasti zabezpečenia domén sme v roku 2021 výrazne pokročil vpred. DNSSEC technológia zabezpečovala na konci roka na Slovensku už viac ako polovicu domén! Presne 51,55 %! Za dva roky, od spustenia technológie sme sa už v strede roka dostali na výborné 5. miesto na svete po Nórsku, Českej republike, Holandsku a Švédsku. Len pre pripomenutie, na konci roka 2020 sme mali zabezpečených 38 % všetkých domén s najkrajšou doménovou koncovkou .sk.

O technológii DNSSEC si môžete prečítať na našej webstránke a k dispozícii je aj jednoduché náučné video.

K zabezpečovaniu patria aj zákony. Novela o kybernetickej bezpečnosti nadobudla účinnosť 1. augusta 2021 a my sme do jej prípravy aktívne vstúpili pripomienkami aj upozorňovaním registrátorov  a internetovej komunity.

Môžeme aj hrdo povedať, že novo požadovaným auditom podľa tohto zákona sme prešli úspešne a ako jedni z prvých na Slovensku!

Vzdelávali sme učiteľov aj kadetov policajnej akadémie

Spolu s partnerom JA Slovensko, ktorého sme podporili aj z Fondu SK-NIC, sme už druhý rok pokračovali v podpore projektu „Program koordinátorov digitálnych kompetencií“. V rámci programu školil učiteľov IT na stredných školách aj riaditeľ spoločnosti Peter Bíro.

Počítačová kriminalita a kybernetické útoky sú na vzostupe, preto sme v rámci spolupráce s  Akadémiou Policajného zboru v Bratislave na túto tému zaškolili viac ako 120 kadetov.

Hľadali sme inšpiratívnych ľudí

Akadémia virtuálneho Slovenska, ktorá sa už etablovala ako vzdelávacia platforma pre vstup do virtuálneho sveta, prezentovala úspešné projekty ľudí, ktorí sa nebáli a vstúpili so svojím podnikaním na internet. Pozrite si ich inšpiratívne príbehy a pridajte sa k nim. Druhá séria je dostupná na podstránke, ale aj na našom Youtube kanáli.

Spoznávali sme SlovenskoBanner - Spoznaj Slovensko

Leto sa nieslo v duchu spoznávania histórie Slovenska. Keďže cestovanie za hranice bolo ešte stále náročné, spustili sme projekt, ktorý prezentoval niektoré z našich významných hradov. Spolu so šermiarskym majstrom Petrom Kozom sme priblížili príbehy piatich z nich. Hrady sú akoby pevným diskom svojej doby. Pozrite si krásne príbehy, ktoré v sebe ukrývajú.

Záverom roka sme sa spolu s Radom Hoppejom znovu pozreli na ďalšiu sériu skrytých pokladov Slovenska v našej turistickej sérii Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne.

Pomohli sme tým, ktorí pomáhajú

org.skLeto bolo plné veľkých udalostí. Spustili sme registráciu domén tretej úrovne org.sk pre tých, ktorí pomáhajú. Polovičná cena za novú registráciu aj za predĺženie je našou odpoveďou, či je možné pomáhať. Vždy je to možné, len treba hľadať spôsob. My sme ho našli v podobe špeciálnej doménovej koncovky org.sk. A samozrejme sme pripravili aj krátke video, ktoré si môžete pozrieť na našom Youtube kanáli.

Spustili sme nový portál

Uplynulé riadky isto potvrdia to, že naše aktivity sú rozbehnuté natoľko, že je vhodné dať im samostatný priestor. Jeseň sa u nás niesla v duchu spúšťania nového portálu. Ten začal komunikovať a žiť vo Virtuálnom Slovensku koncom októbra 2021. Portál Virtualno.sk je plný informácií z IT oblastí vzdelávania, bezpečnosti, zábavy a nových trendov. Nezabudnite si potvrdiť odber noviniek, aby vám neušli nové články či kvízy o virtuálnom svete. Precvičte si pamäť a buďte in… teda, internetoví!

Logo Fond SK-NICFond SK-NIC opäť pomáhal rozvíjať Virtuálne Slovensko

Fond SK-NIC významne pomáhal projektom už aj predtým. Pomohli sme spusteniu 38 projektov po celom Slovensku. V pomoci sme pokračovali aj v roku 2021.

Koncom januára sme prezentovali víťazné projekty výzvy z roku 2020. Pri tom sme si vyskúšali plnú virtuálnu prezentáciu, keďže pandémia nám znemožnila prezentovať projekty reálne. A nie je to nič ťažké – súčasné aplikácie a platformy už naozaj pokročili! Napokon, prezentáciu si môžete pozrieť na našom Youtube kanáli.

Deň detí sme oslávili vo veľkej paráde. Práve 1. júna sme spustili výzvu na predkladanie žiadostí o podporu Fondu SK-NIC. Výzva pre malé projekty bola otvorená od 1. júna do 15. júla.

Výsledky výzvy nás opäť milo prekvapili. O získanie podpory súťažilo 176 žiadostí. Mnohé boli výborné, do finále sa nakoniec dostalo 12 z nich, medzi ktoré sme rozdelili sumu 100.000 EUR.

Touto výzvou sme podporili už 50 projektov celkovou sumou 600.000 EUR!

Boli sme radi, že na jeseň roka 2021 sa nám podarilo odprezentovať všetky projekty poslednej výzvy naživo v priestoroch Aurélia – zážitkového centra vedy v Bratislave. Pozrite si krátky zostrih z prezentácie.

BEZPEČNOSŤ, PODPORA, VZDELÁVANIE, ale aj podpora nových projektov a výziev teda ostáva našou motiváciou aj do roku 2022.

Želáme všetkým zdravý a úspešný rok 2022!