DNSSECSlovensko nepatrí ku geografickým obrom. V rebríčku krajín zoradených podľa veľkosti sme až na 126. mieste. Aj vznik .sk domény sa datuje do nie až tak dávnej minulosti, konkrétne do roku 1993.

Napriek tomu žneme úspechy vo virtuálnom svete!

Vďaka úspešnej spolupráci s našimi partnermi – registrátormi – sa nám za rekordne krátky čas podaril virtuálny  husársky kúsok! Za zhruba rok a pol, počas ktorého domény na Slovensku zabezpečujeme pomocou DNSSEC, sme sa dostali na skvelé 5. miesto vo svetovom rebríčku! Chránených máme teraz viac ako polovicu domén a to nás zaraďuje medzi svetovú špičku.

Ktorým krajinám virtuálne šliapeme na päty? A ako dlho už používajú DNSSEC zabezpečenie domén?

 

  1. Nórsko – 61% zabezpečených domén – 7 rokov
  2. Česká republika – 60% zabezpečených domén – 13 rokov
  3. Holandsko – 56% zabezpečených domén – 11 rokov
  4. Švédsko – 51% zabezpečených domén – 15 rokov
  5. Slovensko – 50% zabezpečených domén – 2 roky

 

DNSSEC graf

 

Z vyššie uvedeného sú na prvý pohľad zrejmé dve veci:

na reálnej veľkosti krajiny vo virtuálnom priestore nezáleží, keďže nemá na množstvo registrovaných ani chránených domén žiadny vplyv. Holandsko je približne o 15% menšie ako Slovensko a je na 3. mieste v svetovom rebríčku. DNSSEC však používa už 11 rokov, zatiaľ čo Slovensko iba 2 roky.

Zaujímavosťou je, že najväčšia krajina na svete Rusko, so zhruba 5 miliónmi registrovaných domén, má takmer nulový počet domén s DNSSEC.

 

– správne odprezentovaná a používateľmi pochopená dôležitosť ochrany domén prináša skvelé výsledky v praxi. Systém DNSSEC sa na Slovensku používa od roku 2019. Za toto krátke obdobie je z celkového počtu približne 440 000 domén chránených už vyše 50%.

 

Tak, ako si chránime naše príbytky kvalitnými dverami a nie závesmi či roletami, aj vo virtuálnom svete treba dbať na ochranu svojho virtuálneho domova. DNSSEC je jedna zo základných možností.

Pýtajte si ju u svojich registrátorov .sk domén!