Novinky

Podporujeme zmysluplné projekty

Deje sa toOnline predátorstvo a zneužívanie mladých ľudí je počas izolácie spôsobenej vírusom COVID-19, bohužiaľ, ešte intenzívnejšie. Mnohých z nich stále trápi pocit neistoty a neužitočnosti, či myšlienky na samovraždu.

Preto sme v spolupráci so Startitup spustili sériu podcastov, pričom prvý z nich je venovaný práve týmto v našej spoločnosti stále tabuizovaným témam.

K rozhovoru sme pozvali PhDr. Mareka Madra, psychológa a zároveň zakladateľa internetovej online poradne IPčko (spolupracovalo napr. aj s filmom V sieti), ktorý rozprával o predátoroch detí vo virtuálnom svete, vysvetlil pojem grooming a priblížil možnosti pomoci obetiam takýchto útokov.

Pohľad na súčasný stav duševného zdravia Slovákov a ako zasiahla našu psychiku pandémia COVID-19 si môžete vypočuť v nasledujúcom podcaste:

Anonymnú pomoc obetiam online sexuálneho zneužívania ponúka web stalosato.sk. V prípade potreby ho neváhajte navštíviť!

Aj my sme prispeli k rozvoju virtuálneho Slovenska počas krízy

Chránime virtuálne SlovenskoSú to pomaly 2 mesiace, čo ostali nejedny slovenské dvere zatvorené. My sme sa rozhodli k tejto kríze pristúpiť aktívne už od jej začiatku.

Preto si pripomeňme, akými aktivitami sme sa zaoberali.

Aby sme uľahčili prístup do virtuálneho Slovenska, pristúpili sme k zníženiu ceny za registráciu nových domén v čase od 21. marca do 30. apríla 2020 na 4,- EUR bez DPH. A neostali sme v tom sami! Prizvali sme ďalších partnerov, našich registrátorov, ktorí tiež zvýhodnili služby ako napríklad webhosting, ponuky šablón či online návody na tvorbu webstránok a podobne.

Ďalej sme predĺžili termín aktuálnej výzvy Fondu SK-NIC pre veľké projekty až do 31. mája 2020, aby žiadatelia mali viac času na prípravu a zasielanie projektov. Zaujímajú nás projekty, ktoré majú potenciál pozdvihnúť úroveň vzdelanosti, pomôcť životnému prostrediu alebo osobám so špecifickými potrebami. Všetky potrebné informácie nájdete na našom webe. Na jeden projekt je možné získať až 30 000 EUR!

Uvedomujeme si, že skĺbiť prácu so starostlivosťou o domácnosť a výchovu detí je náročné. Preto sme spustili projekt VIRTUÁLNA ČÍTAČKA, vďaka ktorej sme preniesli niekoľko reálnych kníh slovenských autorov do virtuálneho sveta. Môžete si ich vypočuť aj na našom Youtube kanáli.

Už od prvých dní krízy sa vo virtuálnom priestore objavovali rôzne štatistiky zamerané na COVID-19. Dostali sme viacero otázok, ako sa táto situácia odzrkadlila v priestore virtuálneho Slovenska, preto sme pripravili štatistický prehľad z prostredia domén a toho, ako rástol záujem o registráciu domén súvisiacich s COVID-19. Nájdete ho na našom webe.

Koľko času ostáva do absolútneho uvoľnenia opatrení? A zopakuje sa to ešte? – to nikto nevie s určitosťou… My však nezávisle od toho naďalej chránime virtuálne Slovensko a sme pripravení prijať ďalšie opatrenia, ak to bude potrebné.

Súťažná konferencia Junior Internet po prvýkrát online!

Junior Internet - logoAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) každoročne organizuje pre žiakov základných a stredných škôl s nadšením pre vedu a techniku dvojdňové podujatie. Realizáciu tohtoročného 15. ročníka však ohrozila nákaza COVID-19. Organizátori sa preto rozhodli podujatie uskutočniť dosiaľ nevídaným spôsobom – virtuálne!

Do tohto ročníka súťaže bolo prihlásených 152 prác, čo je o 30 viac ako v predchádzajúcom roku. Vyšší počet projektov nás teší o to viac, že nastal počas pandémie koronavírusu, ktorá ovplyvnila každého z nás,“ povedal Dávid Richter, riaditeľ súťaže.

Do finále, ktoré sa uskutoční v dňoch 24. – 25. apríla 2020, postúpilo celkom 46 projektov. Viac informácií a tiež video o projekte Junior Internet nájdete na našom webe.

AMAVET získala financie na realizáciu tohtoročnej súťaže Junior Internet z Fondu SK-NIC.

Teší nás, že sme túto výbornú súťaž mohli opäť podporiť. V čase odovzdávania podpory ešte nikto z nás netušil, ako situácia ohľadom koronavírusu skomplikuje prípravu podujatia. Preto sme veľmi radi, že organizátori túto výzvu prijali a finále súťaže zrealizujú prostredníctvom videokonferencie.

[Pre sledovanie živého prenosu kliknite sem]

Ak aj vy disponujete skvelým nápadom, ktorý má potenciál pozdvihnúť úroveň vzdelanosti, pomôcť životnému prostrediu alebo osobám so špecifickými potrebami, neváhajte sa prihlásiť do aktuálnej výzvy Fondu SK-NIC, ktorá je v plnom prúde a potrvá ešte do konca mája 2020. Podmienky, témy a všetky dôležité informácie nájdete na našom webe.

Výzva Fondu SK-NIC je v plnom prúde a je na ňu viac času. Aké projekty sme už podporili?

Logo Fond SK-NICDo výzvy pre veľké projekty, spustenej 15. marca 2020, sa už prihlasujú prví žiadatelia.

Významným pozitívom je, že sa nám podarilo eliminovať množstvo tlačív potrebných pre úspešnú registráciu, podávanie žiadostí je vďaka tomu rýchlejšie a jednoduchšie.

Celkovo sme v rámci výzvy pre veľké projekty 2020 pripravení prerozdeliť až 150 000 EUR pričom úspešným projektom poskytneme financie v rozmedzí od 10 000 EUR do 30 000 EUR. Témy k aktuálnej výzve, znenie výzvy a inštrukcie k zasielaniu žiadostí nájdete na našom webe.

Naše webové sídlo tiež ponúka prehľad 11 úspešných projektov minuloročnej výzvy pre malé projekty. Mnohé z nich majú mimoriadny prínos pre oblasť kyberbezpečnosti a vzdelávania v oblasti internetu. Ich propagáciu a šírenie ich dobrých myšlienok považujeme za nesmierne dôležité, nakoľko všetky majú pozitívny vplyv pre určenú skupinu ľudí, niektoré i hlbšie posolstvo.

Jedným z nich je projekt Spolku nepočujúcich pedagógov, ktorého cieľom je zvýšiť porozumenie o ochrane osobných údajov u nepočujúcich osôb. Nepočujúci sú totiž často obeťami rôznych podvodníkov. Je preto nesmierne dôležité naučiť ich zásady bezpečného správania na internete v ich vlastnom posunkovom jazyku. [Pre viac informácii o projekte kliknite sem].

Ako však predchádzať nástrahám, ktoré číhajú v online svete na deti a mládež? S odpoveďou prichádza komunitné centrum KASPIAN, ktoré od roku 2015 vyvíja online gamifikovanú hru OKO. Vďaka podpore z Fondu SK-NIC pripravujú level zameraný na kybernetickú bezpečnosť pre rodičov aj deti. [Pre viac informácii o projekte S OKO-m bezpečne na internete kliknite sem].

Na vzdelávanie detí myslia aj na Základnej škole Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote. Pedagógovia sa rozhodli zatraktívniť vyučovací proces zakúpením interaktívnej podlahy, ktorá umožňuje zamerať sa na pohybové aktivity, logické myslenie a tiež podporuje schopnosť pracovať v tíme. Prostredníctvom integrovaných aplikácií pozvoľna nahrádza tradičné formy učenia zážitkovou metódou. [Pre viac informácii o projekte Po stopách interaktívnej podlahy kliknite sem].

Ak máte aj vy takéto skvelé nápady, ktoré by mohli prispieť k rozvoju spoločnosti, neváhajte sa prihlásiť. Žiadosť o poskytnutie finančnej podpory je nutné vyplniť prostredníctvom formulára na webovom sídle darca.sk.

Už teraz sa na vaše nápady tešíme, ako aj na ich prínos pre rozvoj nášho virtuálneho Slovenska!