Tak by sme mohli definovať uplynulý rok 2020. Aj keď sa pravdepodobne zapíše do dejín s prívlastkom pandemický, pre oblasť virtuálneho sveta bol určite prelomový.

Zabezpečovali sme

Obrázok - Evidujeme 400 000 domén ,skS príchodom roku 2020 sme slávili krásny míľnik, ktorým bolo 400 000 .sk domén v zóne. Pri tejto príležitosti sme pripravili akciu 4 za 4 – od 21. do 24. januára 2020 bolo možné získať .sk doménu za špeciálnu cenu 4,- EUR.

Zároveň sme spustili jednu z najnovších technologických doplnkov k bezpečnosti domén – automatizované skenovanie DN serverov .sk domén a dopĺňanie zabezpečenia prostredníctvom DNSSEC. Aj preto sme v celosvetovej špičke v pomere chránených domén – ku koncu roka 2020 bolo vyše 38%, t.j. viac ako 160 000 domén, chránených touto technológiou!

Marec 2020 bol mesiacom, v ktorom sa na Slovensku „zastavil život.“ 17. marca bol vyhlásený prvý tzv. „lockdown“ (uzamknutie), ktorý bol sprevádzaný prísnymi opatreniami. Ľudia začali pracovať z domu a učiť sa so svojimi deťmi. Obchodné stretnutia a porady sa konali z obývačiek domov a bytov. Firmy a živnostníci začali aktívne podnikať na internete. Výrazne narástol počet ľudí aktívne vstupujúcich do virtuálneho Slovenska a teda aj počet zaregistrovaných domén.

Obrázok - Zvýhodnená cenaNa situáciu sme reagovali aktívne a už 20. marca 2020 sme opäť uľahčili vstup do virtuálneho sveta. Výrazne sme znížili cenu za registráciu novej domény a spolu s viacerými partnermi sme zabezpečili verejnosti mnoho výhod pri vstupe a aktívnom živote vo virtuálnom Slovensku. Slová Žime naplno – žime virtuálne! boli mottom tejto aktivity. Výhodnú akciu na registráciu domén sme predĺžili až do konca apríla 2020.

Počas uplynulého roka sme zaznamenávali výrazne zvýšený záujem o registráciu domén, pretože si mnohí uvedomovali potrebu svojej virtuálnej existencie. Mať svoje virtuálne miesto sa kvôli obmedzeniam reálneho života najmä pre podnikateľov stalo otázkou prežitia.

Rok 2020 sme končili s 424 055 .sk doménami.

Pomáhali sme

Logo Fond SK-NICFond SK-NIC, ktorý formálne začal svoju činnosť na jeseň roku 2019, mal za sebou prvú výzvu, v ktorej získalo podporu 11 projektov. Prezentácia víťazných projektov bola 9. januára 2020, v tom čase ešte štandardnou formou – teda tvárou v tvár. Výborná atmosféra a výmena skúseností potvrdila správnosť ako procesu, tak aj tém, ktoré sme zvolili pre prvú výzvu.

Všetky informácie, zoznamy úspešných projektov alebo fotografie a krátke video záznamy ku všetkým výzvam si môžete kedykoľvek pozrieť na podstránke fondu SK-NIC.

Začiatkom marca Fond SK-NIC ohlásil otvorenie ďalšej výzvy, tentokrát pre veľké projekty, t.j. s možnou podporu od 10 000 do 30 000 EUR. Pre výzvu sme vyčlenili 150 000,- EUR, ale pandémia, ktorá nám všetkým zmenila život a priniesla nemalé problémy bola podnetom, aby sme sumu našej pomoci zvýšili na 300 000,- EUR a predĺžili jej trvanie o 1 mesiac. Výsledkom bol dvojnásobok žiadostí, t.j. 144! Podporu získalo 13 najlepších projektov a odprezentovať sme ich stihli tesne pred 2. vlnou pandémie.

Obrázok - Virtuálna čítačkaSituácia a príslušné opatrenia veľmi zasiahli aj tých najmladších. Neváhali sme a ponúkli sme im  príbehy a radosť – 23. marca sme spustili Virtuálnu čítačku, ktorá sa zamerala na rozprávky našich slovenských autorov. Na našom YouTube kanáli ich čítali slovenskí herci. Rozprávky sú, samozrejme, prístupné bezplatne pre kohokoľvek aj naďalej.

Od začiatku pandémie sme zaznamenali zvýšený záujem o registráciu domén s názvami ako napríklad rúško, dezinfekcia, vakcína, korona a podobne, teda tzv. „covid“ domény. Preto sme spustili podstránku s informáciami o registráciách v súvislosti s pandémiou. Údaje sú aktualizované týždenne.

Banner - Spoznaj SlovenskoZačiatok leta priniesol nádej, že by pandémia mohla byť utlmená. Opatrenia však naďalej prinútili väčšinu Slovákov prehodnotiť dovolenkové očakávania a plánovať si dovolenky na Slovensku. Reagovali sme pohotovo a od začiatku júla sme týždenne predstavovali menej známe, ale turisticky zaujímavé slovenské lokality. V projekte Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne sme sa spojili s blogerom Radkom Hoppejom, ktorý dané lokality navštevoval a písal o nich na svojom portáli a my sme sa pozreli na ich virtuálnu podobu.

Začiatok jesene už jasne naznačoval príchod ďalšieho kola pandémie, my sme však  1. septembra 2020 stihli vyhlásiť ešte jednu výzvu Fondu SK-NIC, tentokrát pre malé projekty do 10 000 EUR. Výzvu sme uzavreli a vyhodnotili ešte koncom roka, takže v decembri sme mohli konštatovať, že z ďalšieho dvojnásobku žiadostí (286) získa podporu 14 projektov. Práve sa začínajú realizovať.

Okrem podpory z Fondu SK-NIC sme podporili aj projekty ako stalosato.sk spojený s filmom V sieti či prípravu ďalších dielov seriálu o nástrahách internetu Ovce.sk.

Samozrejme, v podpore pokračujeme aj v roku 2021.

Vzdelávali sme

Akadémia virtuálneho SlovenskaOktóber priniesol druhé kolo uzatvorenia Slovenska a toto pokračovalo do konca roka 2020 a ďalej. Ľudia boli opäť v mnohom odkázaní iba na virtuálny priestor. Preto sme od 22. septembra spustili vzdelávací cyklus videí v rámci projektu Akadémia virtuálneho Slovenska, ktorá prináša dôležité poznatky o vstupe a živote vo virtuálnom priestore.

Aj keď je tento priestor takmer bez hraníc, stále je potrebné poznať niektoré základné pravidlá a zásady. 10 videí prvého cyklu akadémie prináša témy ako virtuálna identita, tvorba webu či internetového obchodu, zaujímavé tipy na komunikáciu alebo reklamu na internete. Všetky videá nájdete na našom YouTube kanáli.

Naša myšlienka sa zapáčila aj iným, pripojil sa k nej napr. známy youtuber JurajVie alebo odborné médium TouchIT.

Rok 2020 bol dynamický. Bol síce rokom „stagnácie“ pre reálny svet, ale pre ten virtuálny bol jednoznačne prelomový. A my sme v ňom zabezpečovali, pomáhali a vzdelávali. Robili sme to radi a veríme, že aj v nasledujúcom roku budeme vedieť pomôcť čo najviac všetkým tým, ktorí chcú rásť, vzdelávať sa, ale aj pomáhať iným.

BEZPEČNOSŤ, PODPORA, VZDELÁVANIE teda ostáva našou motiváciou aj do roku 2021.

Želáme všetkým najmä zdravý rok 2021!