Mesiac kybernetickej bezpečnosti je aj mesiacom, v ktorom sme zaregistrovali prekročenie hranice 400 000 domén.
Virtuálne Slovensko rastie a spolu s ním aj počet tých, ktorí vstupujú do virtuálneho sveta. V tom slovenskom máme priestor pre všetkých, ktorí sa chcú vzdelávať, komunikovať, cestovať, nakupovať alebo zabávať sa. Slovenský virtuálny priestor rastie rýchlejšie ako je priemer ostatných krajín Európy, čo je znamením, že je aktívny a rozvíjajúci sa. Pre zaujímavosť – hranicu 300 000 domén sme prekročili v roku 2013.
Virtuálny priestor je potrebné chrániť. My v SK-NIC si uvedomujeme spoluzodpovednosť za zabezpečenie Virtuálneho Slovenska. Preto sme v roku 2019 prišli s vyšším štandardom zabezpečenia domény DNSSEC. Táto služba zabezpečuje, aby bola komunikácia na internete nasmerovaná na správnu adresu. Chráni tak virtuálne sídla – domény – pred ich napadnutím. A to nie je všetko – v blízkej budúcnosti chystáme v oblasti bezpečnosti ďalšie novinky!
Sme radi, že aj akcia „DNSSECni si doménu .sk!“, ktorú sme ohlásili k mesiacu kybernetickej bezpečnosti – októbru – a pripravili spolu s našimi registrátormi, prináša žiadané výsledky. Počet domén s vyšším štandardom zabezpečenia rastie veľmi dobrým tempom, lepším ako v mnohých iných krajinách, kde ho nasadili. Už 6 mesiacov po spustení služby počet domén s DNSSEC presiahol číslo 10 000.
Pre porovnanie uvádzame, že zo zverejnených štatistík CENTR (Council of European National Top-Level Domain register) z októbra 2019 vyplýva, že európskym lídrom v podiele domén zabezpečených prostredníctvom DNSSEC je Nórsko s viac ako 58 % domén s DNSSEC, nasleduje Česká republika (57,11 %), Holandsko (54,6 %) a Švédsko (50,17 %).
Slovensko, ktoré spustilo službu DNSSEC koncom apríla tohto roku, má aktuálne podiel na úrovni cca 2,5 %, čomu, samozrejme, napomáha aj uvedomelosť registrátorov resp. držiteľov domén .sk.