Komisia pre správu národnej domény .sk, ako poradný a konzultačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ďalej len „ÚPVII“), dnes schválila dodatok k Pravidlám technickej komunikácie pre doménu najvyššej úrovne .sk. K najzásadnejšej reforme došlo v zvýšení požiadavky na dostupnosť služby DNS z pôvodných 99,00% na úroveň 99,99%. Navrhovateľom takejto úpravy je samotná spoločnosť SK-NIC, správca národnej domény .sk, zohľadňujúc tak rôznu komunikáciu, ktorá k tejto téme prebehla.
Ide o pozitívny krok zo strany SK-NICu, pričom SK-NIC dlhoročne túto službu v praxi zabezpečuje so 100 % dostupnosťou. Správca národnej domény takto aj naďalej pokračuje v nastavenej kvalite, avšak teraz ju deklaruje aj zmluvne. Vyvracia tak akékoľvek pochyby neprajníkov a pokračuje tak aj záväzkovo v interných štandardoch kvality zabezpečenia služby. Snahou spoločnosti SK-NIC je pomáhať ľuďom úspešne využívať virtuálny priestor viac ako doteraz. Jedným z cieľov správcu národnej domény je aj budovať virtuálny priestor na Slovensku na čo najbezpečnejšej úrovni, ktorá je však zároveň prístupná ako pre ľudí, tak pre firmy a organizácie. SK-NIC patrí k lídrom v stabilite domény, čo dokazuje aj nepretržitá dlhoročná prevádzka bez jej výpadku už od jej vzniku v tejto podobe správy.
Komisia pre správu národnej domény schválila aj niektoré drobnejšie úpravy SLA, ako harmonizáciu času aktualizácie DNS podľa štandardu ICANN a zároveň racionalizáciu počtu monitorovacích sond pre prostredie jednej domény najvyššej úrovne.
SK-NIC, a.s. v spolupráci s ÚPVII prináša aj ďalšiu významnú aktivitu – príprava nového mechanizmu podpory projektov internetovej komunity sa dostala do prakticky záverečnej fázy. Za administrátora procesu podávania žiadostí bola určená Nadácia Pontis, ktorá je v oblasti finančných grantov a administrovania projektov renomovaným subjektom. Spoločnosť SK-NIC, a.s. týmto naplnila ďalší zo spoločenských záväzkov a stala sa tak aj filantropom v oblasti vzdelávania a podpory projektov v oblasti IT bezpečnosti. Ešte je nutná finalizácia zmluvných a metodických súčastí procesu, ale zúčastnené strany sa zhodli, že majú snahu vyhlásiť výzvy už v skoršej časti jesene roku 2019.