Obrázok boj s hoaxamiNepravdivé informácie, podvodné správy či tzv. hoaxy sú podsúvané používateľom internetu skoro každý deň. Najmä s rozmachom sociálnych sietí sa stávajú pre ľudí čoraz nebezpečnejšími.

Dezinformácie totiž nemusia mať vplyv „len“ na mienku používateľov, ale napríklad aj na ich financie, zdravotný stav či (v tom najhoršom prípade) samotný život – iste si viete predstaviť dopad fiktívnej správy v znení: „Vaša banka je na pokraji krachu…“

Odborníci sa zhodujú v jednom – je potrebné zintenzívniť opatrenia, prípadne zaviesť nové, s cieľom ochrániť demokratický informačný priestor.

Potrebu ochrany virtuálneho sveta si plne uvedomuje aj Európska komisia, ktorá včera zverejnila svoje usmernenie k tomu, ako by sa mal posilniť Kódex postupov v oblasti dezinformácií – prvý svojho druhu na svete. Bližšie informácie o ňom nájdete priamo na oficiálnom webe Európskej komisie.

K boju proti hoaxom sme sa zapojili aj my. Do aktuálnej výzvy Fondu SK-NIC sme zaradili tému zameranú na potláčanie falošných správ a konšpirácií na internete.

S napätím očakávame, či sa na Slovensku nájdu spolubojovníci za očistenie virtuálneho priestoru od mätúcich správ či poloprávd, a najmä akým spôsobom pristúpia k riešeniu tohto problému. Tie najlepšie nápady môžu od nás získať podporu až 10 000 EUR.

Pozrite si znenie aktuálnej výzvy na našom webe a prihláste svoj projekt. Pomôžete ochrániť virtuálny priestor a tiež životy mnohých ľudí.