Úroveň znalostí Slovákov a povedomie o bezpečnostných rizikách sú pomerne nízke. Podľa výsledkov celoslovenského testovania IT Fitness Test v roku 2018 dosiahli žiaci a učitelia testovaní v kategórii „bezpečnosť a počítačové systémy“ iba 20%-tnú úspešnosť (mimochodom, nedávno sa začalo tohtoročné kolo). Táto skutočnosť sa stala impulzom k opätovnému spusteniu projektu #kry-sa, ktorý je zameraný na zvyšovanie povedomia v oblasti internetovej bezpečnosti.
Za obnovením projektu stojí IT Asociácia Slovenska v spolupráci s partnermi zo súkromného sektora, akým je aj spoločnosť SK-NIC, ale aj verejného sektora, kde je hlavným partnerom najmä Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Webové sídlo http://www.kry-sa.sk má predstavovať spoľahlivú platformu pre všetkých, ktorí sa potrebujú zorientovať v oblasti informačnej bezpečnosti alebo hľadajú pomoc s nejakým bezpečnostným problémom. Zároveň má slúžiť ako primárny informačný zdroj s informáciami o rizikách a hrozbách, ktoré sú spojené s využívaním internetu a digitálnych technológií, kde má byť aj poradňou pre obete kyberzločinu a obsahovať aj tipy, ako sa chrániť.
Súvisiacou líniou tohto projektu sú pripravované vzdelávacie aktivity a školenia na školách alebo prostredníctvom odborných partnerov, workshopy či webináre. Viesť ich budú skúsení experti z oblasti informačnej, resp. kybernetickej bezpečnosti.
SK-NIC sa ako jeden z hlavných partnerov IT Fitness testu v predchádzajúcich rokoch stal aj podporovateľom projektu #kry-sa.
Ambíciou je nielen iniciovať verejný dialóg o potrebe zmeny vo vzdelávacom procese, ale najmä zvýšiť kvalitu spoločnosti pri riešení bezpečnostných otázok, ktoré ovplyvňujú naše „digitálne“ životy.